Gator - pojazd do zadań specjalnych podczas imprez i wydarzeń masowych

Gator - pojazd do zadań specjalnych podczas imprez i wydarzeń masowych

 

   Pojazdy typu Gator doskonale sprawdzają się na imprezach masowych, zapewniając szybki i mobilny transport do nawet najtrudniej dostępnych miejsc,

   Tylko w ostatnich miesiącach tego typu pojazdy zostały wykorzystane przez organizatorów: 23. Przystanku Woodstock, Zlotu Pojazdów Militarnych w Bornem Sulejowie, czy 74. Rajdzie Polski.

 

Nieutwardzone drogi pełne błota, nierówny teren, potrzeba szybkiego przemieszczania się po rozległym terenie - przy pracy w trudnych warunkach niezastąpione mogą okazać się pojazdy użytkowe typu Gator. Do czego służy taka maszyna? Jakie są jej główne atuty? Na jakich imprezach były wykorzystywane? Podpowiadają eksperci John Deere.

 

Gator - to pojazd, który został zaprojektowany z myślą o zróżnicowanym zapotrzebowaniu użytkowników. - Dzięki dynamicznemu napędowi na cztery koła, niezależnemu zawieszeniu wszystkich kół, wysokiemu momentowi obrotowemu oraz blokadzie mechanizmu różnicowego, świetnie sprawdza się w ciężkich terenach górzystych, ale również na różnego rodzaju imprezach masowych, zapewniając szybki transport i pomoc organizatorom - mówi Robert Łoza z John Deere Polska. O tym jak wszechstronny i uniwersalny to sprzęt, pokazują przykłady poniżej.

 

Festiwal Przystanek Woodstock 2017

 

Pierwszym dowodem jest tegoroczny 23. Festiwal Woodstock odbywający się w Kostrzynie nad Odrą. Organizatorzy mieli do dyspozycji m.in. Gator John Deere XUV590S4, umożliwiający komfortowy transport czterech osób. Dzięki lekkiej konstrukcji pojazdu, umożliwiał on dotarcie do najtrudniejszych miejsc na terenie imprezy i to w trudnych warunkach terenowych, zwłaszcza w przypadku deszczowej pogody. Jego możliwości miał okazję przetestować sam Jerzy Owsiak, który poruszał się tą maszyną na terenie festiwalu z ochroną i kamerzystą.

 

- Pojazd w warunkach festiwalowych spisywał się rewelacyjnie i był ważnym środkiem transportu zarówno dla osób jak i sprzętu - podkreślają organizatorzy imprezy w specjalnym oświadczeniu, przesłanym do John Deere Polska. - Wszystkie osoby, które z niego korzystały zarówno kierowca, jak i pasażerowie byli pod wrażeniem jego możliwości, a sam pojazd przyczynił się do sprawnej organizacji i umożliwił szybkie oraz bezpieczne przemieszczanie się w poszczególne miejsca pola festiwalowego, co poprawiło bezpieczeństwo uczestników Festiwalu - dodali organizatorzy.

 

Zlot Pojazdów Militarnych w Bornem Sulejowie

 

Łatwe przemieszczanie się za pomocą Gatora to jedno, ale tego typu pojazd doskonale nadaje się również np. do transportu logistyki czy kierowania ruchu na terenie pola namiotowego. Pokazał to XIV Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych „Gąsienice i Podkowy” Borne Sulinowo 2017. Obecne były tam dwie maszyny typu Gator: modele XUV855D oraz XUV590i.

 

- Teraz, kiedy opadł kurz naszego „Tankodromu” na spokojnie mogę powiedzieć, że żadne pojazdy, które testowaliśmy do tej pory nie były tak wielozadaniowe - mówi Kamil Bartoszek, Organizator Zjazdu w Bornym Sulinowie.Poruszanie się nimi pośród tysięcy ludzi nie stanowiło większego problemu dzięki ich zwinności. Do tego ich wysokość załadunkowa, łatwość ściągania i ładowania towarów, była o wiele łatwiejsza niż w Pick-upach, co ma dla nas ogromne znaczenie podczas organizacji i trwania samego zlotu   - dodaje.

 

Warto również dodać, że Gator XUV855D uczestniczył w paradzie pojazdów militarnych, w której brało udział ponad 150 pojazdów różnego typu, obsadzonych uczestnikami imprezy w całym wachlarzu rodzajów umundurowania. Powyższy model jest napędzany przez chłodzony cieczą trzycylindrowy, czterosuwowy silnik Diesla o pojemności 854-cc. Minimalny współczynnik wibracji i natężenia dźwięku (NVH) powoduje, że silnik ten jest jednym z najciszej pracującym silników w swojej klasie.

 

74. Rajd Polski

 

Inną zaletą pojazdów tylu Gator, jest duży zbiornik paliwa i możliwość rozwinięcia prędkości nawet do 70km/h, co może okazać się bardzo przydatne na dużych powierzchniach, które wymagają zabezpieczenia. Pokazał to chociażby tegoroczny Rajd Polski, zaliczany do cyklu Mistrzostw Świata WRC, odbywający się w Mikołajkach. Tegoroczna impreza, była dużym wyzwaniem dla organizatorów, którzy musieli zabezpieczyć trasę rajdu i kierować ruchem, a do tego czuwać nad sprawną obsługą logistyczną całej imprezy. Pomógł im w tym m.in. Gator XUV 590i.

 

- Ten model Gatora, łączy w sobie dużą prędkość transportową z wygodną jazdą i obsługą. Dzięki zastosowaniu dwucylindrowego silnika i niezależnego zawieszenia na cztery koła, ułatwia on prace w trudnym terenie. Do tego wszechstronne wyposażenie dodatkowe oraz duży zbiornik paliwa (28 litrów) pozwala na pracę bez konieczności tankowania przez dłuży czas - mówi Robert Łoza z John Deere Polska.

 

Targi Agro Show

 

Gatory z pewnością można dostrzec również na targach Agro Show, odbywających się co roku w Bednarach, na których wszyscy miłośnicy maszyn rolniczych spotykają się, aby zobaczyć najnowsze i najnowocześniejsze maszyny. Ich zadanie to nie tylko obecność na wystawach, ale przede wszystkim pomoc dla służb mundurowych przy ochronie stoisk. Przy tak dużej ilości zwiedzających, przemieszczanie się tego typu pojazdem jest znacznie sprawniejsze i zapewnia większe bezpieczeństwo. Na Agro Show wykorzystywane są różne modele pojazdów m.in. marki John Deere: TX, TH XUV855D i XUV590i.